.
lvru

Skaņa un dzirde

Visas skaņas rodas svārstību rezultātā. Piemēram, kad pūš vējš, koku lapotnēs rodas kustība. Lapas kustina gaisa molekulas, liekot tām svārstīties. Šīs svārstības tiek dēvētas par skaņas viļņiem un tās var uztvert cilvēka auss.

Cilvēka auss ir ļoti komplicēts un jūtīgs orgāns, kas sastāv no 3 galvenajām daļām:

Skaņa un dzirde

Ārējā auss
Ārējā auss sastāv no auss gliemežnīcas un auss kanāla. Bungplēvīteatdala ārējo ausi un vidusauss.  Ārējā auss darbojas kā antena – tā uztver skaņas viļņus un noved tos auss kanālā.

Vidējā auss
Vidējā auss ir telpa, pildīta ar gaisu. Vidējā ausī atrodas trīs sīki kauliņi – āmuriņš, laktiņa un kāpslītis. Šie kauliņi veido sviras mehānismu, kas noved bungplēvītes svārstības iekšējā ausī.

Iekšējā auss
Iekšējai ausij jeb gliemezim ir pildīts ar šķidrumu. Vidējā auss un iekšējā auss ir savienotas ar ovāla lodziņa palīdzību. Tas darbojas kā virzulis, kas rada spiedienu uz šķidrumu iekšējā ausī. Šķidruma kustība aktivizē matšūniņas, kuras nosūta caur dzirdes nervu impulsu uz smadzenēm, kur tas tiek uztverts kā skaņa.
Šādā īpatnējā un sarežģītā ceļā auss spēj uztvert skaņas viļņus, pārveidot tos no sākuma par kauliņu svārstībām, tad šķidruma spiedienā un galu galā nervu impulsos, kurus uztver smadzenes. Pat mazākais šīs sistēmas bojājums var negatīvi ietekmēt dzirdi.

Dzirdes traucējumu kompensācija
Miljoniem cilvēku visā pasaulē ir dzirdes problēmas . Dzirdes traucējumi ne vienmēr ir saistīti ar cilvēka vecumu, tiem ir pakļauti visu vecuma grupu cilvēki.

Ja dzirdes traucējums bērnam tiks atklāts pārāk vēlu, tam var būt ārkārtīgi negatīva ietekme uz valodas attīstību un bērna uztveršanas spējām. Tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi pēc iespējas ātrāk pieņemt nepieciešamos mērus tam, lai kompensētu dzirdes zudumu.

Dzirdes traucējumus dažkārt var kompensēt ķirurģiskā vai medicīniskā ceļā. Tomēr lielākajā daļā gadījumu vienīgais līdzeklis kompensēt dzirdes traucējumus ir dzirdes aparāti.

Šobrīd ir pieejama virkne dažāda tipa dzirdes aparātu, kuru funkcijas var pielāgot katra lietotāja vajadzībām un individuāliem dzirdes traucējumiem.
Svarīgi ņemt vērā, ka dzirdes aparāti nevar atjaunot normālu dzirdi. Tomēr tie var kardināli uzlabot dzirdi visās situācijās, ļaujot to lietotājam dzīvot pilnvērtīgāku dzīvi.